Wyszukiwarka opisów zawodów - Powiatowy Urząd Pracy w Ustrzykach Dolnych


Wyszukiwarka opisów zawodów

Nazwa: Monter fortepianów i pianin
Kod: 731202
Liczba odwiedzin: 3533
Synteza:
Monter fortepianów i pianin montuje zespoły i podzespoły pianin oraz fortepianów. Reguluje, naprawia, ustala wstępnie wysokość stroju, a także wykonuje prace związane z wykończeniem obudowy instrumentu.
Monter fortepianów i pianin jest zawodem rzemieślniczym o charakterze produkcyjno-usługowym. Celem pracy montera jest montaż zespołów i podzespołów pianin i fortepianów z użyciem narzędzi, urządzeń ręcznych i mechanicznych. Monter fortepianów i pianin konstruuje oraz wykonuje elementy z drewna, metalu i innych tworzyw. Dokonuje pasowania i montuje podzespoły w zespoły fortepianów i pianin. Przeprowadza regulacje, naprawę, wymianę poszczególnych detali, podzespołów oraz zespołów fortepianów i pianin. Wstępnie ustala wysokość stroju przy użyciu przyrządów pomiarowych; przeprowadza korektę mechanizmów, a także prace akustyczno-strunowe, prace konserwacyjne oraz związane z wykończeniem obudowy fortepianów i pianin.
Zadania zawodowe:
  • naprawianie fortepianów i pianin;
  • wykonywanie prac konserwacyjnych i remontowych części akustycznej fortepianów i pianin;
  • konserwacja zabytkowych i współczesnych fortepianów i pianin;
  • wykonywanie prac regulacyjnych i korektorskich mechanizmów fortepianów i pianin;
  • wytwarzanie elementów obudowy, akustyki i mechanizmów fortepianów i pianin;
  • renowacja fortepianów i pianin;
  • wykonywanie strun basowych;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska;
  • rozliczanie usług w zakresie montowania, napraw i konserwacji fortepianów i pianin.
Zawód montera fortepianów i pianin można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. Pracodawcy zatrudniają w zawodzie montera fortepianów i pianin osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym – kierunki związane z obróbką drewna i metalu. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Monter fortepianów i pianin powinien brać udział w szkoleniach organizowanych w przedsiębiorstwie, przez stowarzyszenia i inne organizacje branżowe, przez producentów maszyn i urządzeń lub w wyspecjalizowanych szkołach i ośrodkach szkoleniowych.
Dodatkowe zadania zawodowe: .

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę