Celem nadrzędnym działań w zakresie rozwoju umiejętności jest, z jednej strony, tworzenie warunków do podejmowania wysokiej jakości zatrudnienia przez obywateli, a z drugiej – wyposażenie kadr w kwalifikacje potrzebne z punktu widzenia nowoczesnej i zrównoważonej gospodarki europejskiej.
Do celów szczegółowych Europejskiego Roku Umiejętności należą:
- Propagowanie zwiększonych inwestycji w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji,
- Zwiększenie znaczenia umiejętności poprzez ścisłą współpracę z partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, przedsiębiorstwami i organizatorami kształcenia i szkolenia,
- Dopasowywanie aspiracji i umiejętności obywateli do możliwości na rynku pracy, zwłaszcza tych oferowanych przez transformację ekologiczną i cyfrową oraz główne sektory wymagające odbudowy po pandemii. Szczególny nacisk zostanie położony na aktywizację większej liczby osób na rynku pracy, w tym kobiet i osób młodych, zwłaszcza tych niekształcących się, niepracujących ani nieszkolących się (grupa NEET),
- Zachęcanie do podejmowania zatrudnienia osób z państw trzecich posiadających umiejętności potrzebne w UE, w tym przez zwiększenie możliwości uczenia się i mobilności oraz ułatwienie uznawania kwalifikacji.
Informacje w zakresie podnoszenia kwalifikacji zarówno osób bezrobotnych lub poszukujących pracy, a także pracowników i pracodawców na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20.04.2020 roku, dostępne są na stronie internetowej https://ustrzykidolne.praca.gov.pl oraz bezpośrednio u Pani Anny Fundanicz, tel. 13 460 89 12, e-mail: afundanicz@ustrzykidolne.praca.gov.pl, pok. nr 26 w siedzibie urzędu.
Zachęcamy osoby zainteresowane do kontaktu.Europejski Rok Umiejętności